Ana sayfa Antalya İlçeleri Çekici Periyodik Kontrol Muayenesi

Çekici Periyodik Kontrol Muayenesi

651
0

Yolda kalan araçların çekimi trafiğe çıkabilme yetisine araçlar ile yapılmalıdır. Bu aşamada da atılan adımlardan birisi süresi içerisinde aracın muayeneye alınmasıdır. Oto Çekici, Kurtarıcı ve vinçlerde muayene yaptırılmak zorunda olan araçlardandır.

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” gereğince oluşturulan 25.04.2013 tarih & 28628 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında Araç (oto) Çekici Periyodik Kontrolleri yapılmaktadır. Yönetmeliğin Ek III Bölümünün 2.2. Kaldırma ve İletme Ekipmanları Maddesinin 2.2.1.Bendinde; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Oto Çekici Kurtarıcıların Trafiğe Çıkış Muayenesi

Bu periyodik muayene ve kontroller tamamen çekici görevini yerine getiren firmanın devamlılığını ve çalışma mekanizmasının kontrolünü sağlamak amacıyla yapılır. Her yıl belli sınavlardan geçen deneyimliliği ve hizmet kalitesi değerlendirilerek oluşturulan ekipler bazı dönemler özel mülakatlardan geçerek çalışmayı sürdürmektedir. İnsanların yolda istenmeyen durumlar sonucu ihbar hattı sayesinde yaptığı yol yardım çağrısına hareketlenen bu çalışanların çalışma mekanizmalarını değerlendirmek amacıyla yapılır ve bazı rutin kontrollerden geçerler. Bu kontroller tamamen çekici aracın ağırlık kaldırma mekanizması ve komut kontrol özelliğini yeniler. Antalya Oto Kurtarıcı ve çekici bilgi ve teknik amaçlı olarak hizmet veriyor.

 

Oto Çekicilerde İş Sağlığı ve Güvenliği

Firma ve şirketler bu hizmetleri verebilmek için 6 aydan 6 aya kendi içinde kontroller yapmaktadır. Bunun sonucunda devlet tarafından düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” sayesinde her yıl düzenli olarak kontrolden geçerler. Kontrol anında yaşanan aksi durumlarda firmalara 1 hafta süre verilir. 1 Hafta sonunda gerekli kontroller tekrar yapılır ve aksi durum yeniden yaşanırsa firma ceza puanı verilir ve bir süre görev sahasında bulunamaz. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na uygun olan şirketler ve oto kurtarıcı ekip araçları uygunluk belgesini aldıkları yıl boyunca hizmet vermeye devam edebilirler. Bu düzenlemeler tamamen vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı bir hizmet verebilmek amacıyla düzenlenmiştir. Trafikte yaşanan olumsuz şeylerin önüne geçebilmek ve olumsuz durumların tehlikesini daha da arttırmamak için son derece önemli bir rol oynayan bu periyodik muayene çekici firmaları için son derece önemlidir. Ekiplerinin bu konuda özen göstererek işlerini yapmasını sağlayan bu kanun sayesinde daha düzenli bir sistem haline gelmiştir.

Antalya Oto Çekici ve Kurtarıcılar yıllık TÜVTÜRK bünyesinde muayeneye alındığı gibi firmalar tarafından farklı araç muayenelerini de bireysel olarak yaptırmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here